Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 46 516 600/ +36 30 847 4895
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 46 516 600/ +36 30 847 4895

A vízrajz minőségirányítási rendszere

A vízrajzi tevékenység – bár alapvetően nem termelési tevékenység – mégis állít elő olyan terméket, amely a Minőségirányítási Rendszer működése alá bevonható. Ez a termék az adat.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (továbbiakban: OVF), mint központi irányítási szerv 2006. évben elrendelte a vízrajzi tevékenység Minőségirányítási Rendszer alá történő bevonását. Az előkészítést, az eljárások, feljegyzésminták és feljegyzések előállítását követően 2007-ben került sor az ISO 9001:2001 tanúsítvány megszerzésére. Ezt követően éves gyakorisággal fenntartó auditokra, illetve három éves gyakorisággal megújító auditokra került és kerül jelenleg is sor. 
Kezdetben az OVF és a 12 Vízügyi Igazgatóság csoportos tanúsítványt szerzett, majd 2010. évtől kezdődően az Igazgatóságok önállóan szerezték és védték meg a minősítés feltételeként szolgáló tanúsítványokat.
Az ÉMVIZIG esetében az első tanúsítvánnyal rendelkező szakterület a vízrajzi tevékenység volt. A későbbiekben más szakterületek (árvízvédekezés, belvízvédekezés, helyi vízkárelhárítás, vízminőségi kárelhárítás) is bevonásra kerültek a Minőségirányítási Rendszerbe. Az újabb bővítést követően Igazgatósági szinten integrált rendszer kialakítása történt meg, a MIR mellett KIR (Környezetirányítási Rendszer) és EgIR (Energiairányítási Rendszer) is bevezetésre került.
Az ÉMVIZIG a vízrajzi hálózatában törzs- és üzemi állomásokat is üzemeltet. Az észlelés és adatfeldolgozás folyamatát, a mérőeszközök kezelését, valamint az állomások karbantartását műszaki előírások és szabványok szabályozzák. A vízrajzi szakterület Minőségirányítási Rendszerbe történő bevonása tehát nem új szabályozások kidolgozását igényelte, hanem a meglévő szabályozások egységes rendszerbe rendezését, illetve olyan folyamatrészek kidolgozását és rögzítését, amelyek nem tartoznak az egyéb szabályozások alá (pl. a szakaszmérnökségek és a Vízrajzi Osztály közötti napi és havi adatforgalom). 
A Minőségirányítási Rendszer hatálya az ÉMVIZIG ISO állomásjegyzékben szereplő állomásaira terjed ki, amely összeállítása és módosítása több szempont figyelembe vételével történt. A hatály elsősorban azokra a törzsállomásokra terjed ki, amelyeken az adat előállításáért az Igazgatóság felel.
Az ISO 9001 szabvány követelményei szerint a kézikönyvben és az eljárásokban ki kell térni az alkalmazási területre, a rendelkező hivatkozásokra, a szakkifejezésekre, a minőségirányítási rendszerre, a vezetőség felelősségi körének meghatározására, az erőforrásokkal való gazdálkodásra, a termék előállítására, valamint a mérésre, elemzésre és fejlesztésre.
Igazgatóságunk nem csak a minőségirányítási rendszer hatálya alá tartozó állomások esetében, hanem minden állomás esetében nagy hangsúlyt fektet a keletkezett vízrajzi adatok előírásoknak megfelelő előállítására, illetve feldolgozására. Ennek a folyamatnak a részét képezi a mérőeszközök kalibráltsági állapotának fenntartása is.
A külső adatigénylő által benyújtott kérelem teljesítése minden esetben az ügyintéző kolléga legjobb tudása szerint kerül összeállításra, a kimenő adatok ellenőrzése a vezetők által is megtörténik. Az adatszolgáltatás teljesítéséhez minden esetben mellékelünk egy vevői elégedettség felmérő kérdőívet, amely kérdéseire adott pontszámok és válaszok kiértékelését éves gyakorisággal végezzük el. A felmerült észrevételek felhasználásával – a lehetőségeinkhez mérten – igyekszünk gördülékenyebbé és megbízhatóbbá tenni az adatszolgáltatások folyamatát.

Az ÉMVIZIG Integrált Irányítási Kézikönyve